Najlepšia podlaha do kuchyne: plávajúca, drevená, alebo dlažba?

Informácie o podlahách

Všetko, čo potrebujete vedieť o výbere podlahy do kuchyne

Vybrať podlahu do kuchyne to nie je len tak. Musí totiž zvládnuť rôzne podmienky – od umiestnenia ťažkých spotrebičov po rozliate tekutiny. Ako sa ale v tom mori rôznych druhov podláh zorientovať? Nie je to jednoduché, no s naším článkom sa vám možno podarí spoznať a vybrať tú najvhodnejšiu podlahu do vašej kuchyne.

Podlaha do kuchyne

Pri výbere podlahy do kuchyne je dôležité dbať nielen na estetické kritérium, ale predovšetkým na hygienu a bezpečnosť. Podlaha v kuchyni totiž musí byť schopná odolať poškodeniu v dôsledku pádu hrncov či riadu aj poškodeniu tekutinami. Aj napriek tomu, že kuchyňa je náročné prostredie, máte na výber dostatočné množstvo typov podlahových krytín.Všetko však závisí aj od pocitu, ktorý daný materiál vyvoláva. Inak je to pri prírodnom a inak pri umelom materiáli. Správne vybraná podlaha má vplyv na celkovú atmosféru. Pred nákupom si položte aj otázku, v akom štýle si chcete zariadiť kuchyňu. Inú podlahu si žiada moderná luxusná kuchyňa a inú kuchyňa vo vidieckom štýle.

Aké vlastnosti by mala spĺňať podlaha do kuchyne?

Ideálna podlaha do kuchyne by mala:

Akej podlahe sa radšej v kuchyni vyhnúť?

Niekedy je jednoduchšie rozhodovanie, ak vieme, čo vyradiť. V prípade kuchynskej podlahy by ste sa mali vyhnúť klzkej podlahe, pri ktorej hrozí zranenie. Ak chcete siahnuť po dlažbe, myslite na to, že biele špáry sa veľmi rýchlo zanesú nečistotami. A ani koberec nie je ideálnym riešením – len sa ním skomplikuje upratovanie.

Drevená podlaha do kuchyne

Nemusíme si nič nahovárať – drevo jednoducho do interiéru patrí a má v ňom vďaka svojim vlastnostiam stále miesto. Prirodzené teplo a príjemný pocit dokáže vniesť aj do kuchyne nie je to však vždy veľmi praktické riešenie.

Okrem toho sa drevo len minimálne nabíja statickou elektrinou, vďaka čomu nepriťahuje tak prach ako iné materiály. A tomu sa určite potešia alergici. Drevo tiež patrí k dobrým tepelným i zvukovým izolantom.

Najmä v kuchyni, v ktorej trávite veľmi veľa času. Predsa len je to prírodný materiál, ktorý sa ľahšie opotrebúva. Drevená podlaha výrazne horšie odoláva odtlačkom, nárazom, škrabancom či chemickým látkam. 

Vysnívali ste si kuchyňu s drevenou podlahou? Nie je treba mať hlavu v smútku. Poškodené drevo sa dá prebrúsiť a nalakovať, a tak predĺžiť jeho životnosť. Rátajte však s vyššou cenou v porovnaní s iným druhom podlahových krytín.

Dôležitý je pri výbere aj typ dreva. Siahnite po tvrdých a hustých domácich drevinách, ako je dub či buk, alebo aj tvrdších exotických drevinách. Podlahu si môžete vybrať aj podľa zafarbenia, spôsobu opracovania povrchu, ale aj veľkosti dosiek.Drevená podlaha sa hodí pre tradičný, moderný aj škandinávsky štýl bývania. Veľkou výhodou drevenej podlahy všeobecne je to, že je príjemná a teplá na dotyk, najmä dubová je veľmi hrejivá.

Laminátová podlaha do kuchyne

Laminátová podlaha sa vďaka svojej vysokej odolnosti hodí aj do takých vyťažených priestorov, ako sú kuchyne. Vyznačuje sa bezproblémovou údržbou a konštantnou teplotou. Nie je však teplotne taká príjemná ako drevo či vinyl.

Najväčšou výhodou kvalitného laminátu je veľká odolnosť pred poškriabaním. Okrem toho je to stálo farebný materiál, čo určite oceníte, ak máte v kuchyni veľké okná či vchod priamo von alebo na terasu. Nevybledne ani pôsobením slnka.

Výber laminátu však nie je v prípade kuchyne len o motíve, rôznych dekoroch či farbe. V prípade poškodenia ju totiž musíte väčšinou úplne celú vymeniť. Preto treba dbať na ten správny výber.

Napríklad bežná laminátová podlaha nie je vhodná do vlhkého prostredia. Je nutné okamžite utrieť každú mláku, aby hrany na nej nenapučali. Takže nie všetky laminátové podlahy sú vhodné do kuchyne. 

Ak túžite po podlahe odolnej voči škrabancom, vyberte si laminát s dostatočne hustou HDF a tiež so špeciálnou povrchovou úpravou odolnou voči vode.

Vinylová podlaha do kuchyne

Hoci sa vinylové podlahy radia medzi tie cenovo náročnejšie, v kuchyniach majú vďaka svojim vlastnostiam stabilné miesto. Vďaka svojmu zloženiu (ide o heterogénne PVC z rôznorodých vrstiev) sú vinylové podlahy extrémne odolné. Použitie vinylu tak neovplyvní ani výber kuchynskej linky a hodí sa dokonca aj do kúpeľne. 

Vinylová podlaha je odolná voči:

  • teplotám
  • nárazom
  • vode
  • agresívnym látkam.

Práve vďaka tejto odolnosti si svoju farbu i tvar udržiava celé roky. Vyznačuje sa aj vylepšeným vzhľadom a sú aj pocitovo teplejšie. Pri vinylovej podlahe sa netreba obávať zosychania ani napučania.

Pozor však na to, že niektoré vinylové podlahy obsahujú škodlivé látky. Dbajte preto na výber správnej značky a pri kúpe si skontrolujte potvrdenia o kvalite a nezávadnosti.

Dlažba do kuchyne

Kuchynská klasika v podobe dlažby je obľúbená pre svoju odolnosť voči opotrebovaniu i voči vlhkosti a pre svoju dlhú životnosť. Navyše je ideálna pri podlahovom kúrení. Keď sa však kúrenie vypne, stráca teplo a na dotyk je chladná aj počas leta.

Pri nákupe dlažby máte na výber prírodný kameň alebo jeho imitácie, či keramickú dlažbu s množstvom tvarov, farieb, vzorov i veľkostí. Dôsledne vyberajte aj materiál na špárovanie. Ak zvolíte bežné materiály, môže rýchlo dôjsť k zaneseniu, čo pokazí aj celkový dojem.

Do kuchyne je vhodná dlažba s vyšším stupňom oderuvzdornosti, najmenej však 3. stupeň.

Tip: Viete ako si vybrať poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti, aby ste mali poistené nielen zariadenie ale aj podlahy a výbavu domácnosti?

Čo si všímať pri výbere tej najlepšej podlahy do kuchyne?

Výber nemusí byť náročný, ak si pri nákupe podlahy do kuchyne budete všímať tieto kritériá:

Tepelná pohoda podlahy

Ak v kuchyni trávite množstvo času, určite toto kritérium nezanedbajte. Pri varení či iných prácach sú chodidlá v neustálom kontakte s podlahou. Preto by mala byť na dotyk nielen príjemná, ale aj teplá. 

Zbystrite pozornosť aj vtedy, ak plánujete podlahové kúrenie. Nie každý typ podlahy je v takom prípade vhodný.

Estetika

Vďaka širokému výberu nielen druhov podlahy, ale aj jej vzhľadu, si dokáže vybrať úplne každý. Hoci sa každému páči niečo iné, je dôležité dbať na to, aby aj podlaha ladila s celkovým vzhľadom miestnosti. Držte sa vopred zvoleného štýlu celého domu.

Údržba

Podlahu do kuchyne vyberajte aj s ohľadom na náročnosť údržby. Predsa len, v kuchyni, kde sa neustále niečo deje, je dôležité mať podlahu, ktorá toho veľa nevyžaduje.

Nech už si vyberiete akýkoľvek typ podlahy, zistite si u predajcu, ako sa najlepšie starať o podlahu. Aké čistiace prostriedky vybrať na konkrétny typ i to, ako často sa môže čistiť…

V každom prípade však platí, že čokoľvek rozliate na podlahe je najlepšie čo najrýchlejšie utrieť. Veď správna a pravidelná údržba má vplyv na vzhľad podlahy aj kuchyne.

Inšpirácia pre poriadok v kuchyni: Viete ako vyčistiť rúru?

Hlučnosť

Toro kritérium si všímajte najmä vtedy, ak máte šantiace deti alebo radi tancujete a máte pod sebou susedov. Na hlučnosť však má viac ako materiál vplyv konštrukcia podlahy. Tichšie sú lepené podlahy, k tým hlučnejším patria plávajúce podlahy.

Antistatické vlastnosti

Dôležité sú aj antistatické vlastnosti vybranej podlahy do kuchyne. Nielenže tak nebude vznikať pri kontakte so spotrebičmi elektrostatický náboj, ale zároveň tak vytvoríte vhodnejšie prostredie pre alergikov.

Protišmykové vlastnosti

V kuchyni sa neustále pracuje s rôznymi tekutinami, ktoré často končia práve na podlahe. Niekedy stačí len malá kvapka a nešťastie je na svete. Ak sa chcete vyhnúť riziku pošmyknutia a úrazu, dbajte pri výbere podlahy do kuchyne aj na toto kritérium.

Vplyv na zdravie a životné prostredie

Pri výbere podlahy si všímajte zdravotnú nezávadnosť, ako aj vplyv na životné prostredie. Mnohí výrobcovia ponúkajú podlahu s možnosťou recyklácie či likvidácie bez vplyvu na environmentálne prostredie.

Záver

Podlahu do kuchyne dnes zoženiete v kamenných aj internetových obchodoch ktoré ponúkajú širokú paletu druhov, materiálov, farieb, vzorov či ceny. Preto nemusíte brať prvú podlahu, ktorú vám niekto ponúkne. Dôsledne preskúmajte všetky svoje možnosti a utrieďte si, aký typ je vhodný do vašej kuchyne.

Nezabudnite, ak nie ste manuálne zručný, zverte pokládku podlahy radšej do rúk skúsených odborníkov. Tak vaša práca pri výbere podlahy a financie nevyjdu nazmar.