Vlastnosti podláh

Vlastnosti podláh

Pýtate sa akú hrúbku podlahy je najlepšie vybrať? Odpovedí môže byť hneď niekoľko, keďže už aj dnes podlahy majú rôzne vlastnosti. Keď je podlaha hrubšia, je ako celok stabilnejšia a spoje sú tak nemej namáhané, čo vedie k väčšej životnosti podlahy. Taktiež je menej náročná na rovný podklad, no má aj nevýhody a jednou z nich je, že pri vykurovaní nám vzniká väčší tepelný odpor. Samozrejme existuje mnoho dôvodov pre správny výber hrúbky vašej podlahy, no všeobecne môžeme povedať, že hrubšia je z časového hľadiska kvalitnejšia.

 

Laminátové podlahy

Ako nosič sa najčastejšie používa drevo vláknitá HDF doska, a preto sa laminátové podlahy vyrábajú v 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12 mm hrúbke. Kvalita použitej HDF dosky je veľmi dôležitá, pretože vplýva na ďalšie vlastnosti každej podlahy, ako sú napr. vode odolnosť, životnosť, pevnosť spoja a atď.

Vinylové podlahy

V tejto kategórií rozlišujeme dva druhy, a to celovinylové podlahy a vinylové podlahy na HDF doske. Pri celovinylových podlahách záleží na tom, či sa jednotlivé lamely spájajú za pomoci kliku, alebo sa na podklad lepia a nespájajú sa. Rozdiel potom nastáva aj v tom, že lepené diely neobsahujú klik, a tým pádom môžu byť veľmi tenké (1,5 – 2 mm), pričom “klikové celovinyly“ bývajú hrubšie (2,5 – 5,5 mm).

Čo sa týka vinylovej podlahy na HDF doske, sú podobné ako klasické laminátové podlahy, pretože disponujú vyššími hrúbky, a to najčastejšie 8 – 10 mm. Samotný vinyl je totiž veľmi tenký, a tvorí teda len nášľapnú vrstvu podlahy.

Korkové podlahy

Tento druh podláh sa podobne ako vinylové vyrábajú v prevedení “celo korok“ alebo korok na HDF doske kvôli spevneniu a nižším nárokom na úpravu podkladu. Korok na HDF doske býva v našej ponuke zastúpený častejšie, a to v rámci viacerých výhod. Takéto podlahy sú totiž pevnejšie, umožňujú spájať lamely klikovým systémom a vďaka tenšej nášľapnej korkovej vrstve je podlaha odolnejšie voči poškodeniu. Súčasťou tejto podlahy je aj často integrovaná podložka z korku, a keď to nakoniec spočítame, má podlaha až 10 mm.

Drevené dyhové podlahy

Zaraďujeme ich do špeciálnej kategórie podláh. Disponujú výhody prírodných drevených podláh, s ktorými sa spájajú výhody laminátových podláh z praktického hľadiska. Za označenie pokladáme správne aj drevo na HDF doske, pre rovnaký princíp konštrukcie ako pri vinyle. Čo sa týka hrúbky dyhových podláh pohybujeme sa v číslach 7, 8, 12, 15 mm.

 

Jednotlivé lamely – teda dosky, z ktorých pozostáva podlaha, môžu mať rôzne formáty. To znamená, že v jednej miestnosti býva zväčša ten istá formát, ale to nemusí byť pravidlo. Najrozšírenejší formát – CLASSIC označujeme v rozmeroch 1290 x 198 mm, no a od tohto formátu poznáme ešte zúžené – NARROW alebo predĺžené – LONG, ďalej rozšírené – WIDE alebo LARGE, samozrejme aj extra rozšírené – KING a mnoho iných. Keďže každý výrobca si svoje názvy udáva sám, ťažko v tom hľadať nejakú súvislosť a rozhodujúce sú vždy rozmery. Ako samozrejmosť môžeme teda povedať, že formát podlahy neovplyvňuje len výsledný design, ale aj mnoho ďalších stanovísk medzi, ktoré zaraďujeme výrobnú náročnosť, balenie, montážnu náročnosť, výslednú pevnosť podlahy a v taktiež cenu podlahy.

Určite mnohí z vás, ktorí sa rozhodne pre výber podlahových parkiet viete, že najdôležitejší aspekt pri výbere vašej podlahy je jej design. Avšak ten býva často aj najzložitejším, pretože okrem toho že naň vplýva druh dreviny, farebný odtieň, štruktúra povrchu a formát, je to aj vzor, a preto rozlišujeme tieto najčastejšie vzory:

         

Zrejme každý z vás počul o klikovom spájaní jednotlivých dielov, ktoré je u nás na Slovensku veľmi populárne. Samozrejme poznáme aj iný spôsoby spájania medzi, ktoré zaraďujeme pero drážku pri veľkoplošných drevených podlahách alebo spájanie “na sucho“ pri vinylových a PVC podlahách. Prečo sa však tieto dva spôsoby menej využívajú je práve to, že si väčšinou vyžadujú lepenie podlahy o podklad. Práve toto klikové spoje nevyžadujú a tým šetria náročnosť aj financie. Ponúkame vám veľa typov klikových spojov a samozrejme každý výrobca používa ten svoj od závislosti typu podláh.

Twin Clic systém

Jedná sa o naozaj jednoduchú inštaláciu, rýchlu a ľahkú vďaka Krono Original® Twin Clic systému, 1clic2go system a Top Clic.

1clic2go je jednoduchý systém, pri ktorom lamely jednu po druhej do seba zaklikávame bez lepenia, a preto patrí medzi tie obľúbené.

Twin Clic  systém sa pokladá tiež bez lepenia, a to radovým spôsobom. Celý rad zakliknutých lamiel nasunieme do drážky predošlého radu. Za výhodu tohto systému pokladáme pevnosť a súdržnosť vyskladanej plochy. 

Top Clic systém patrí medzi tie typy špeciálnych systémov, ktoré vám majú zabezpečiť jednoduché a ľahké položenie vašej podlahy. Spája totiž panely rýchlym spôsobom, ktorým ich aj uzamkne. 

Egger

Systém Unifit

Patrí medzi tie jednoduché a podlaha je v miestach spojenia pri chôdzi dobre stabilná. Samozrejme aj rozoberanie takejto podlahy je jednoduché, a to bez toho, aby sme poškodili profily. Medzi ďalšiu výhodu zaraďujeme aj dobrú pevnosť v krátkom spoji.

Systém Just clic

Využíva systém jednoduchej montáže bez použitia náradia a vieme tak dosiahnuť výbornú stabilitu povrchu.

 

 
Parador

SafeLock®PRO

Systém Safelock® PRO patrí medzi zdokonalený patentovaný click a je súčasťou špeciálnej základovej dosky. 

Charakterizujeme ho týmito výhodami:

  • vysoká presnosť lícovania (zarovnávania) doskových prechodov a úplná rovnosť povrchov,
  • mimoriadne vysoká stabilita spojenia,
  • rýchla, presná a bezpečná inštalácia,
  • jednoduchá manipulácia vďaka stopám klikového spojenia, ktoré špecifikujú počiatočný bod pre položenie dosky. 

 

Comfort-Click

Systém Comfort-Click garantuje jednoduchú inštaláciu bez náradia.

  • Používa identický profil zámku na dlhej aj krátkej strane. 
 
Systém Uniclic® (Par-ky)

Tento druh systému ponuka  okamžitú inštaláciu podlahy, pri ktorom pomocou zacvaknutia spojíte podlahu bleskovo, jednoducho a čisto. Môžete je teda položiť kdekoľvek. Panely Uniclic® možno spojovať dohromady v horizontálnej polohe, čo má dôležitý význam pri inštalácii poslednej rady panelov.

 

Práve to aké podlahy sú určené do rôznych priestorov vám pomôžu určiť záťažové triedy. Čo sa týka laminátových podláh ich triedu pevne určuje ustanovenie európskej normy EN13329. Líšia sa podľa použitia v obytných, komerčných a priemyselných priestoroch.

 

 

Použitie v obytných priestoroch
Trieda záťaže 21

Vhodné pre obytné priestory s občasným alebo menším zaťažením (spálňa, izba pre hostí).

Trieda záťaže 22

Vhodné pre obytné priestory s každodenným používaním (obývačka, chodba, jedáleň).

Trieda záťaže 23

Vhodné pre obytné priestory s najväčším používaním (schodisko, chodby, kuchyňa).

 

Použitie v komerčných priestoroch
Trieda záťaže 31

Vhodné pre komerčné priestory s malým alebo občasným používaním (hotelové izby, archív, malé kancelárie).

Trieda záťaže 32

Vhodné pre komerčné priestory s trvácnym používaním /bez prezutia/ (čakárne, obchody, ordinácie).

Trieda záťaže 33

Vhodné pre komerčné či verejné priestory s najväčším stupňom používania (školské triedy, obchodné domy, administratívne budovy, nemocnice).

Trieda záťaže 34

Vhodné pre komerčne veľmi zaťažujúce verejné priestory (haly, školy, nemocnice, schodiská).

 

Použitie v priemyselných priestoroch 
Trieda záťaže 41 – 43

Vhodné pre používanie v ľahkých priemysloch (frekventované schodiská, vstupné haly, ľahký priemysel a služby).

Čo si predstavujeme pod pojmom V drážka/špára?

V prvom rade sa jedná o skosenú hrane v 45 stupňovom uhle. Jeden dôvod udávame pre praktický ráz a druhý pre dizajnový. Praktický dôvod je ten, že po čase pri laminátových podlahách vznikajú medzery a tie pôsobia rušivo, ale keď medzeru priznáme hneď nazačiatku už taký problém nenastáva a zanesená špina ich vôbec nepoškodzuje. 

V dnešnej dobe je čoraz väčší záujem o podlahy s priznanou medzerou. Hovoríme tomu imitácia drevených dosiek kde hrany lamiel ofrézujeme. To nám dodáva rustikálny dojem.

Rozdelenie:

0V – lamely nie sú vyfrézované zo žiadnej strany

2V – lamely sú vyfrézované po obidvoch dlhších stranách 

4V – lamely sú vyfrézované zo všetkých štyroch strán

4V + 1 – lamely sú vyfrézované zo všetkých štyroch strán aj spolu so stredovou hranou

S niektorými označeniami vlastností sa bežne stretávame pri výbere podlahy a samozrejme každý výrobca má svoje značky. My vám ponúkame prehľad tých najdôležitejších od PARADOR, EGGER, KRONOFLOORING.

Laminátové podlahy

Ochrana proti mikroškrabancom

Čím odolnejší povrch si vyberiete tým lepšie bude chrániť vašu podlahu proti mikroškrabancom, a to vďaka mikroskopickej ochrane.

Antibakteriálna úprava

Je pravda, že nemôžme vidieť choroboplodné zárodky, ktoré spôsobujú problémy, a preto je vhodným riešením špeciálna povrchová úprava, ktorá odpudzuje špinu a baktérie, a tým prispieva k zdravému bývaniu.

Protišmykové triedy R9, R10

Tieto triedy vznikli vďaka špeciálnym požiadavkám na podlahoviny, kde je prítomné vysoké riziko pošmyknutia, ako napr. na pracovisku a obchodných plochách.  

Odolnosť voči škvrnám a otlačeniu

Pri podlahách s označením proti škvrnám a otlačeniu sa už nemusíte báť rozliatej kávy, vína či oleja. 

Kontinuita dekoru

Keďže pri spájaní lamiel dochádza na krátkej strane k neviditeľným spojom umožňuje táto funkcia prekrásny vzhľad dosiek a vizuálnemu rozšíreniu izby. 

Eco Friendly®

Výrobný proces podláh je z 95% dreva získaného z obhospodarovaných lesov, ktorý je pravidelne kontrolovaný nezávislými odborníkmi, a tak šetrí aj životné prostredie.

Aqua +

Už samotné označenie nám napovedá, že sa jedná o podlahy odolnejšie voči pôsobeniu vody.

 

Vinylové podlahy

Ochrana proti mikroškrabancom

Čím odolnejší povrch si vyberiete tým lepšie bude chrániť vašu podlahu proti mikroškrabancom, a to vďaka mikroskopickej ochrane.

Antibakteriálna úprava

Je pravda, že nemôžme vidieť choroboplodné zárodky, ktoré spôsobujú problémy, a preto je vhodným riešením špeciálna povrchová úprava, ktorá odpudzuje špinu a baktérie, a tým prispieva k zdravému bývaniu.

Protišmykové triedy R9, R10

Tieto triedy vznikli vďaka špeciálnym požiadavkám na podlahoviny, kde je prítomné vysoké riziko pošmyknutia, ako napr. na pracovisku a obchodných plochách.  

Tlmenie kročajového efektu

Vinylové podlahy využívajú korkovú vrstvu, ktorá ešte viac tlmí hluk, a tým sa stávajú silnejšie. 

Podlahové kúrenie

Vhodné k pokladu na podlahové kúrenie. 

Vlhké priestory

Vinylové podlahy vynikajú aj ochranou pred vlhkosťou, a tak sú dobre použiteľné aj v kúpeľni či kuchyni. 

 

Drevené podlahy

Emisná trieda A+

Klasifikácia indentifikuje kvalitu podľa emisií v ovzduší v interiéri.

Reálne drevo

Originálne viacvrstvové podlahy z pevného pravého dreva.

Lak

Ochranný lak proti nečistotám a opotrebeniu. 

Bez povrchovej úpravy

Podlahy bez povrchovej úpravy pre jedinečný vzhľad.

Matný lak

Ochranný lak s prirodzeným matným olejovým vzhľadom kladie dôraz na farbu a štruktúru.