Praktický návod pre montáž plávajúcej podlahy: Takto to pôjde jednoducho a bez problémov

Informácie o podlahách

Plávajúca podlaha už dlhé roky patrí k stáliciam medzi podlahami. A to nielen vďaka cenovej dostupnosti a bezproblémovej údržbe, ale aj pre jednoduchú inštaláciu. Tú totiž zvládne takmer každý zdatný domáci kutil. Kľúčom k zdarnému koncu je dodržať plánovaný postup práce a pokyny výrobcu. 

Trúfate si aj vy na pokládku plávajúcej podlahy? Tak čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné, čo k tomu potrebujete.

Plávajúca podlaha

Plávajúca podlaha získala svoje pomenovanie vďaka tomu, že jej montáž prebieha plávajúcim spôsobom. To znamená, že jednotlivé kusy podlahy netreba lepiť o povrch, ale vďaka drážkam, ktoré majú po stranách lamiel, sa o seba len jednoducho zakliknú. 

Najčastejšie sa plávajúcim spôsobom ukladá laminátová podlaha, no objavujú sa aj vinylové, drevené či dokonca aj korkové podlahy, ktoré sa dajú ukladať rovnakým spôsobom. 

Výhody plávajúcej podlahy

Niet sa čomu čudovať, že plávajúca podlaha je obľúbená, keď má takéto pozitívne vlastnosti:

  • bezproblémová údržba
  • dobré izolačné vlastnosti
  • rôzne vzory a farebné variácie
  • je rozoberateľná
  • nenáročná pokládka
  • vhodné pre alergikov
  • dostupná cena
  • príjemná na chodenie

Ako sa pripraviť na pokládku plávajúcej podlahy?

Hoci pokládka plávajúcej podlahy nie je zložitá, potrebujete k tomu zodpovedný prístup a tiež dodržiavať stanovené postupy. Plávajúca podlaha je navrhnutá práve tak, aby bola pokládka čo najjednoduchšia. Dôležité však je čo najlepšie sa pripraviť a zabudnúť ani na tie najmenšie detaily.

Tip: Pri výbere konkrétnej plávajúcej podlahy vám môže pomôcť CE certifikácia stavebných výrobkov, ktorá dokladuje, že výrobok spĺňa všetky požadované normy. Môžete sa tak vyhnúť zbytočným komplikáciám a nekvalitným podlahám.

Dôsledne si naštudujte návod

Návod je dobré pozrieť si aj vtedy, ak už máte s pokladaním plávajúcej podlahy nejakú skúsenosť. Príprava podkladu či technika spájania lamiel sa totiž môže od výrobcu k výrobcovi meniť. 

Kým kedysi sa panely bežne zatĺkali, dnes sa pri spájaní lamiel vyžaduje iba správna technika, rozhodne nie sila. Podlaha by sa nesprávnym zaobchádzaním mohla poškodiť.

Pripravte podklad pod plávajúcu podlahu

Zdá sa vám povrch starej podlahy rovný? Radšej si to overte a v prípade potreby upravte ešte pred samotnou pokládkou plávajúcej podlahy. Výrobca stanovuje maximálnu možnú nerovnosť a ak je tento limit prekročený, je nutné plochu zarovnať.

Nezabudnite, že pred pokládkou plávajúcej podlahy musí byť podklad čistý a suchý. 

Ak kladiete plávajúcu podlahu na betón alebo dlažbu, určite myslite aj na izoláciu. Môžete napríklad použiť fóliu, ktorej úlohou je zabrániť prenikaniu vlhkosti.

Montáži plávajúcej podlahy musí predchádzať ešte nainštalovanie podložky. Ide o tepelnoizolačnú vrstvu, ktorá dokonca v niektorých prípadoch môže nahradiť zarovnanie podkladu. A ak uvažujete, ako odhlučniť izby v domácnosti, jednou z odpovedí je vhodná podložka pod plávajúcu podlahu.

Túto podložku síce nie je vidieť, ale je veľmi dôležitá, pretože:

  • zabezpečuje stabilitu podlahy
  • minimalizuje hluk spôsobený chôdzou
  • predlžuje životnosť plávajúcej podlahy
  • chráni podlahu pred vlhkosťou
  • zrovnáva drobné nedostatky 

Aklimatizácia plávajúcej podlahy

Plávajúcu podlahu môžete použiť na montáž až vtedy, keď sa aklimatizuje. Preto ju nechajte pred pokládkou 48 hodín v tej miestnosti, ktorá bude jej novým domovom. Z pôvodného obalu ju netreba vybaľovať. Zvlášť na to treba dbať, ak sa chystáte pokladať podlahu v zime.

Naplánujte si montáž plávajúcej podlahy

Ešte pred položením prvého kusu podlahy si premyslite celú montáž. Zamyslite sa napríklad nad tým, aký dlhý má byť prvý kus, aby to celé dobre vychádzalo a nevznikala vám zbytočná nutnosť skracovať kusy podlahy a odpad. Pri problémoch s predstavením si výsledku pomôže celú miestnosť si nakresliť.

Vyberte si aj smerovanie jednotlivých lamiel. Podlaha môže byť v podstate usporiadaná akokoľvek. Výhodné je ju smerovať kolmo na najväčší svetelný zdroj. Tak sa stanú škáry menej viditeľnými.

Montáž plávajúcej podlahy

Montáž plávajúcej podlahy si vyžaduje vaše plné sústredenie už od prvej sekundy. Ak spravíte prvý rad podlahy krivo, budete musieť začať úplne odznova – alebo budete mať celý výsledok krivý. Dávajte preto pozor na umiestnenie podlahy pri nerovnej stene i na nerovnomerné zasunutia kliku na krátkej strane.

A teraz už hor sa na pokládku plávajúcej podlahy.

Prvý rad plávajúcej podlahy

Montáž plávajúcej podlahy začnite vždy v zadnom rohu miestnosti. Odstup od steny si nastavte prostredníctvom klinov. Obvykle by to malo byť najmenej 10 mm, no pri niektorých podlahách je to aj viac.

V prípade, že začínate pri stene s dverami, dosky musíte zárubni prispôsobiť. Rezanie vás tak čaká už hneď v prvom kroku.

V súčasnosti fungujú plávajúce podlahy na tzv. klik systém. Jedna do druhej ľahko zapadnú, takže ich nemusíte lepiť. Tento systém je naozaj jednoduchý: do zámku dosky ležiacej na zemi zasunieme pod miernym uhlom ďalšiu dosku a spustíme.

Pozor na drobné vysunutia, môžu spôsobiť nepekné medzery. V prípade, že vzniknú, môžete ich jemne doklepnúť tzv. doklepávacou lištou.

Zvyčajne prvý rad končí lamelou, ktorú budete musieť skrátiť. Odrežte ju a zvyškom začnite nový rad. Ak je ale menší ako 40 cm, radšej ho odložte. Z optických dôvodov potom radšej prvú dosku z ďalšieho radu skráťte.

Ďalšie rady plávajúcej podlahy

Pri druhom rade a aj tých ďalších môžete postupovať nasledujúcimi spôsobmi:

  • Snap – priložte pozdĺžnu stranu dosky a zakliknite ju. Až potom pridajte ďalšiu dosku.
  • Angle-angle – spojte dosky kratšou stranou a vytvorte celý rad. Ten následne pridajte k prvému radu.
  • Fold-down – prvú dosku položte po pozdĺžnej strane. Tú ďalšiu priložte približne v uhle 20° a zakliknite.

Dokončenie plávajúcej podlahy

Na záver vás čaká maskovanie dilatačných škár. Na to použijete lišty a maskovacie prúžky. Okrem toho plastové či drevené lišty zakryjú aj ukončenia podláh. Vďaka týmto lištám môžete popri stene viesť aj skryto elektrické vodiče.

Lišty sa vždy pripevňujú k stene, nie k podlahe. Stačí upevniť lištové svorky na stenu tak, ako odporúča výrobca a lišty od nich zasadiť. Môžete však namiesto toho použiť aj špeciálne lepidlo a lišty ním na stenu prilepiť. Myslíte však aj na to, že pri prípadnej demontáži to budete mať o to náročnejšie.

Maskovacie pásky sa používajú na dilatačné škáry pri dverách a v strede podlahy, k zemi sa pripevňujú hmoždinkami.

Ešte niečo navyše k plávajúcej podlahe

Máme pre vás ešte niekoľko rád, na ktoré netreba zabúdať.

Dôsledná údržba plávajúcej podlahy

Tak ako je dôležitá správna inštalácia plávajúcej podlahy, tak podstatná je aj jej údržba. Hlavným nepriateľom podlahy z panelov je nadmerná vlhkosť. Akúkoľvek rozliatu tekutinu z nej okamžite odstráňte a dôsledne umyte.

Tip: Viete ako sa starať o drevenú podlahu tak, aby vydržala čo najdlhšie?

Ešte pred pokládkou podlahy

Ak vo vašom prípade išlo o kúpu nehnuteľnosti a celú ju prerábate, tak ešte predtým, ako sa pustíte do montáže plávajúcej podlahy, vymaľujte a dokončite iné stavebné úpravy. Tak sa po inštalácii podlahy vyhnete upratovaniu a ťažkému zmývaniu prípadných škvŕn a znečistení častých pri prerábacích prácach.

To isté platí pre vstavaný nábytok. Jeho inštalácia sa odporúča ešte pred pokládkou plávajúcej podlahy.

Tip: Zjednodušiť prerábanie bývania či kúpu novej nehnuteľnosti vám výrazne uľahčí aj správny výber hypotéky

Ako ukončiť plávajúcu podlahu pri dverách?

Celkový dojem z novej podlahy môžu vylepšiť alebo naopak úplne pokaziť malé detaily – ako napríklad ukončenie plávajúcej podlahy pri dverách.

Pritom riešenie môže byť veľmi jednoduché – stačí si pomôcť s vhodnou ukončovacou lištou.

Čo je ukončovacia lišta pre plávajúce podlahy?

Ukončovacia lišta je špeciálny druh lišty, ktorá vytvára prepojenie medzi dvoma plochami. S jej pomocou sa dajú vytvárať prirodzené prechody medzi dvoma plochami, zakrývajú sa s nimi medzery a štrbiny – napríklad práve medzi dverami a podlahou.

Takže odpoveď na otázku – ako ukončiť plávajúcu podlahu pri dverách – je veľmi jednoduchá: s pomocou ukončovacej lišty.

Ako položiť plávajúcu podlahu na schody?

Pri pokladaní plávajúcej podlahy na schody je dôležité myslieť najmä na:

  • výber rovnakého typu podlahy ako na jednotlivých poschodiach
  • plávajúca podlaha sa na schodoch – na rozdiel od bežnej podlahy – odporúča napevno prilepiť k podkladu

Pokladanie plávajúcej podlahy na schody sa robí rovnako ako pri pokladaní podlahy na prízemí/poschodí – jediný rozdiel je v tom, že na schodoch sa plávajúca podlaha napevno lepí k podkladu.

Schody sa môžu pokladať o čosi náročnejšie, kvôli neštandardným rozmerom schodiska. Avšak všetko sa dá riešiť buď úpravou a skracovaním podlahy namieru, alebo rôznymi prechodovými a schodovými lištami.

Ochrana plávajúcej podlahy

Plávajúcu podlahu ochránite nielen detailnou údržbou, ale napríklad aj kobercom. Ten sa hodí najmä do detských izieb. Nielenže je teplejší, pohodlnejší, tlmí hluk, ale zároveň ochráni podlahu pred škrabancami spôsobenými elektrickými autíčkami a iných pohyblivých hračiek, s ktorými sa deti na podlahe rady hrajú.

Prechod medzi miestnosťami pri pokládke plávajúcej podlahy

Pri prechodoch medzi miestnosťami treba myslieť na to, že je vhodné plávajúcu podlahu prerušiť a nechať medzi podlahami oboch miestností (vo dverách) medzeru aspoň 2 cm. Túto medzeru následne môžete prekryť buď prahom alebo prechodovou lištou.

Medzeru je dobré nechať kvôli rozťažnosti podlahy vplyvom tepelných rozdielov – bez medzery by sa podlaha mohla neskôr vydúvať a vznikali by na nej rôzne “hrbolce”. 

Zateplenie pod plávajúcu podlahu

Okrem zateplenia strechy a obvodových stien môžete zastaviť prísun chladu aj zateplením podlahy. Veď tepelné straty do chladných pivníc môžu tvoriť až štvrtinu celkovej tepelnej straty.

Pre zateplenie podlahy sa treba rozhodnúť ešte pred inštaláciou plávajúcej podlahy. Na hydroizolačnú fóliu je potrebné pevne ukotviť tepelnoizolačné dosky a následne na ne položiť plávajúcu podlahu.

Záver

Plávajúca podlaha je veľmi obľúbená aj pre jednoduchosť pokládky. Po vyskúšaní našich tipov veľmi pravdepodobne zvládnete inštaláciu podlahy aj vy.